Jak wybrać bindownicę?
Bindownice to nowoczesne urządzenia stosowane w większości biur oraz w punktach usługowych, pozwalające na estetyczne oprawienie dokumentów, sprawozdań, prac dyplomowych, rękopisów i wielu innych materiałów. Dostępność urządzeń na rynku jest bardzo duża i różnią się one parametrami oraz efektem pracy. Wybór odpowiedniej bindownicy wymaga rozważenia każdego z poniższych aspektów.
Rodzaje grzbietów do bindowania
Wybierając bindownicę do firmy lub biura, warto zwrócić uwagę na rodzaj grzbietu. Jego wygląd nie tylko decyduje o estetyce oprawy, ale też pozwala na ewentualne porządkowanie za pomocą kolorów.
Pod względem kształtu i formy grzbietów wyróżnia się bindownice:
- grzebieniowe plastikowe – przystosowane do oprawiania za pomocą kolorowych, plastikowych grzbietów, pozwalające na dokładanie kartek po bindowaniu i oznaczanie dokumentów kolorami,
- drutowe – przeznaczone do wykonywania taniej i szybkiej oprawy za pomocą grzbietów z drutu,
- grzebieniowo-drutowe – przystosowane do stosowania zarówno opraw drutowych, jak i plastikowych,
- spiralowe – przystosowane do zakładania grzbietów z drutu uformowanego w spiralę, dzięki czemu możliwe jest obracanie kartek o 360 stopni,
- termiczne – przeznaczone do oprawy za pomocą specjalnych okładek z klejonym grzbietem, którego klej rozpuszcza się pod wpływem temperatury i łączy kartki,
- paskowe – wykonujące oprawę za pomocą paska z kolorowego tworzywa,
- typu ClickBlind – łączące kartki zatrzaskowym grzbietem pozwalającym na obracanie ich o 360 stopni.
Grubość i format dokumentu do zbindowania
Standardowe bindownice przystosowane są do oprawy dokumentów w formacie A4, jednak niektóre modele wyposażono w funkcję wyłączania noży dziurkujących. Dzięki temu pozwalają one na oprawianie także innych formatów. Do takich opraw przystosowana jest też szczelina na kartki dokumentu, która ma nieco większą szerokość. Ważnym parametrem jest ilość jednorazowo oprawianych i dziurkowanych kartek. Zależnie od modelu bindownice mogą dziurkować od 10 do 100 kart jednocześnie oraz oprawiać kilkanaście lub kilkaset stron. Duże urządzenia profesjonalne obejmują nawet 500 kart dokumentu.
Sposób sterowania bindownicą
Jedną z podstawowych cech bindownicy jest system jej obsługi. Do wyboru są poniższe propozycje.
- Bindownice manualne (dźwigniowe), działające w oparciu o siłę ludzkich mięśni. Dziurkowanie wymaga fizycznego naciśnięcia dźwigni, dlatego pozwala na wykonanie otworów w ograniczonej liczbie kartek. Tego typu urządzenia nie sprawdzają się tam, gdzie często oprawia się grube pliki dokumentów.
- Bindownice elektryczne, znacznie wydajniejsze, niewymagające wysiłku, obsługiwane za pomocą przycisku.
Rodzaje okładek bindowanych dokumentów
Kolejnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając model bindownicy jest rodzaj wykorzystywanych do oprawy okładek, które decydują o estetyce dokumentu oraz jego trwałości.
Najpopularniejsze są okładki:
- przeźroczyste – wykonane z tworzywa, pozwalające na podgląd pierwszej strony dokumentu, dostępne zarówno w wersji bezbarwnej jak i w kolorach,
- polipropylenowe, nieprzeźroczyste w wielu kolorach,
- Chromolux – okładki z tworzywa sztucznego o porowatej powierzchni,
- metaliczne – dostępne w wielu różnych kolorach,
- skóropodobne – wysoce estetyczne i bardzo eleganckie,
- termookładki dedykowane specjalnym bindownicom termicznym.
Intensywność pracy bindownicy w biurze
Podobnie jak większość pozostałych urządzeń biurowych, tak i bindownice muszą spełniać warunek związany z intensywnością ich użytkowania. W niewielkim biurze sprawdzą się małe modele o ograniczonych możliwościach. Duże firmy wymagają większej wszechstronności, a przede wszystkim trwałości urządzeń i ograniczonych do minimum awarii. Wybierając model do takiej firmy, warto zadbać o jego wytrzymałość, wydajność i prostą obsługę, która będzie dostępna dla każdego pracownika.
Funkcje dodatkowe bindownicy
Zależnie od modelu nowoczesne bindownice mogą być wyposażone w przydatne funkcje dodatkowe, dzięki którym pracują wydajniej, są łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze. Do takich innowacji zalicza się między innymi:
- system wyłączania noży dziurkujących, umożliwiający oprawę dokumentów w nietypowych formatach,
- miernik szerokości grzbietu,
- regulacja magnesów, umożliwiająca ustawienie odległości dziurek od krawędzi dokumentu.
Dokonując zakupu urządzenia, warto pamiętać, że im lepiej będzie ono dopasowane do potrzeb konkretnej firmy tym lepsze zapewni efekty wizualne, wyeliminuje awaryjność sprzętu, usprawni i przyspieszy pracę.