Oferta sklepu
- Artykuły biurowe
- Artykuły papiernicze
- Artykuły szkolne
- Bindowanie
- Dom i ogród
- Ergonomia pracy
- Gilotyny i trymery do obcinania
- Laminowanie
- Materiały eksploatacyjne
- Niszczarki
- Oprawa dokumentów
- Organizacja i archiwizacja
- Prezentacja
- Papiery POL
- Produkty ekologiczne
- Pisanie i korygowanie
- Pieczątki i akcesoria
- Wyposażenie biura
- Zestawy PENTEL na prezent
- Zabawki
- Zestawy kreatywne
- Nowości
102,99 zł
Cena regularna:
120,89 zł
83,73 zł
Cena regularna:
98,28 zł
98,50 zł
Cena regularna:
104,50 zł
80,08 zł
Cena regularna:
84,96 zł
38,69 zł
Cena regularna:
43,69 zł
31,46 zł
Cena regularna:
35,52 zł
5,31 zł
4,32 zł
25,17 zł
20,46 zł
64,56 zł
52,49 zł
26,28 zł
21,37 zł
5,69 zł
4,63 zł
25,55 zł
20,77 zł
104,01 zł
84,56 zł
1,39 zł
Cena regularna:
1,70 zł
1,13 zł
Cena regularna:
1,38 zł
25,91 zł
21,07 zł
Wybór odpowiedniego laminatora ułatwia pracę
Laminowanie dokumentów to jeden z najprostszych sposobów zapewnienia im długiej trwałości, ale również podniesienia walorów estetycznych oraz korzystnego wpływu na jakość wydruku. Nakładana na dokument warstwa tworzywa nie tylko zabezpiecza tekst przed wycieraniem, ale też poprawia jego ostrość i wyrazistość kolorów. Legitymacja, wizytówka czy karta członkowska wygląda też bardziej elegancko i nie zmienia swojego wyglądu przez wiele lat. Laminowanie wymaga odpowiedniego urządzenia, którego wybór powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb osoby świadczącej usługi lub firmy, w której się je wykorzystuje. Na co warto zwrócić uwagę wybierając laminator?
Metoda laminowania
- Podstawową cechą, jaka definiuje każdy laminator jest metoda pokrywania dokumentów tworzywem. W tym kontekście wyróżnia się dwa typy laminatorów.
- Urządzenia do laminowania na zimno – proces laminowania przebiega przez aktywowanie warstwy kleju metodą dociskową. Zaletą tej metody jest prostsza technologia doskonała zarówno do dużych firm, jak i do małych zakładów. Wada, to mniejsza siła klejenia i zarazem mniejsza trwałość.
- Urządzenia do laminowania na gorąco – wymagają bardziej skomplikowanej technologii, ale są wysoko wydajne i gwarantują dużą wytrzymałość laminatu. To jedyne w Polsce urządzenia do laminowania przemysłowego.
Każdy z dwóch typów laminatorów wymaga innego rodzaju folii i klejów.
Format laminowanych dokumentów
Dla wielu osób ważnym parametrem laminatora będzie format obsługiwanych dokumentów. Najbardziej typowe, najpopularniejsze modele laminatorów ograniczają się do formatu A4, czyli do tradycyjnych dokumentów wielkości kartki papieru ksero. Jeśli w danej firmie lub punkcie usługowym laminuje się też dokumenty czy dyplomy o większych wymiarach, warto wybrać model z obsługą formatu A3.
Tempo pracy – wydajność urządzenia
Szybkość pracy laminatora oczywiście przekłada się na jego cenę, dlatego osoby, które poszukują urządzenia do wykonywania pojedynczych dokumentów nie muszą przykładać wagi do wyjątkowej wydajności. W warunkach punktów usługowych czy firm laminujących duże ilości dokumentów czas pracy urządzenia przekłada się na koszty i efektywność pracy, a często też zadowolenie klientów. Wydajność laminatora wyrażana jest w ilości centymetrów na minutę. Na wydajność składa się też czas nagrzewania, przygotowujący urządzenie do pracy.
Grubość folii do laminowania
Grubość folii to parametr, który decyduje o końcowym efekcie laminowania, bowiem im większa jego wartość tym sztywniejszy i lepiej zabezpieczony dokument. Takie laminowanie eliminuje na przykład możliwość składania i zaginania papieru, co wpływa na pękanie tworzywa. Grubość obsługiwanej przez urządzenie folii mierzy się w mikronach.
Parametry konstrukcyjne laminatora
Wybierając laminator nie można też zapomnieć o jego fizycznej budowie i cechach decydujących o ostatecznym efekcie pracy.
Cechy, na które warto zwrócić uwagę to:
- kształt i jakość wałka – wałki soczewkowe, grubsze w środku eliminują wypaczanie się, a dobrej jakości materiały wolniej zużywają się podczas eksploatacji.
- solidność wykonania całej konstrukcji zewnętrznej.
- intuicyjna obsługa maszyny z pełnym sterowaniem elektronicznym.
Urządzenia słabej jakości zazwyczaj oznaczają marszczenie wydruków, albo laminowanie z pominięciem wąskiej strefy wzdłuż dokumentu, szybciej się zużywają i ulegają awariom, dlatego warto sięgnąć po znane i sprawdzone marki.